Familjen Rocklind

Familjen Rocklind bloggar om bygget sitt hus i Kävlinge.

Vi som bygger huset Öresund heter Johan och Sandra. Sandra arbetar som teknisk projektledare inom IT branchen och Johan arbetar med projektledning inom Telekom.

Huset vi har valt är Öresund. Det valdes delvis på grund av storleken men även på grund av att den är lite annorlunda och bryter ut lite med sina 2 utskjutande sektioner. Eftersom vi båda arbetar en hel del och då även hemifrån var det viktigt att kunna få ett rum som är lite avsides och där kunna ha ett kontor, detta kunde vi få med Öresund.

Att det blev just i Kävlinge var mycket på grund av att tomten var lite större än de man vanligen hittar. Kävlinge är även bra ur pendlingssynpunkt då det finns pågatåg på cykelavstånd från Gryet.

Husmodell:  Arkitektritat 1,5-planshus

2010-01-01

Val av KA

Det tog oss mer än ett år och en jäkla massa påtryckningar för att få vår KA att till slut göra sitt jobb och skicka in alla papper. Det slutintyg som borde funnits strax efter inflytt kom inte ens i tid till 1 års jubileet.

KA valde vi med hjälp av en lista från Myresjöhus så jag hoppas att de tar vår feedback på allvar och plockar bort detta företag i fortsättningen. De svar vi fick från KA angående varför allt var försenat visade sig när vi kontrollerade nämligen vara inte helt sanningsenliga. Tack iaf Leif för att du tryckte på så att vi fick allt klart till slut.

 

 

2009-12-21

Andra julen i huset

Så var det då snart andra julen i huset. Snön lyser vit på tomten och katterna ligger framför kaminen.

Den väderstation jag fick i födelsedagspresent visar på minus 10 grader, hoppas verkligen vädret håller i sig till julafton.

 

 

2008-10-05

Regnet öser ner

Det har regnat mycket inatt och regnar fortfarande. Våra stenläggare som jobbade på massor igår och hoppades kunna jobba lika länge idag för att bli klara fick ändra sina planer. Idag går inte att vara ute alls. Och vi som hade hoppats kunna fortsätta lägga ut jorden på baksidan så att vi hinner så innan det blir för kallt kan anse planerna bortspolade. Det är inte bara det att vi inte kan jobba idag - nu är ju marken dessutom jätteblöt och det kommer att ta ett bra tag innan den torkat upp. På de ytor på tomten där traktorn kört är jorden väldigt hårt packad, och där har vi jättepölar just nu.

 

2008-10-01

Ventilationsinjustering

Idag kom en kille och gjorde ventilationsinjutering. Han gick runt och mätte en massa grejer i ventilerna i huset. Han hade också en genomgång av värmepumpen för oss. Det var inte helt trivialt - det finns en massa inställningar man kan göra. Han sa att man får prova sig fram lite vad som är bra inställningar för just oss och detta huset - problemet är att systemet är väldigt trögt, så om man ändrar en inställning får man vänta ca en vecka innan man ser resultatet av ändringen. Kul!


2008-09-30

Flyttstäda är så trååååkigt

I två dagar har vi flyttstädat lägenheten vi lämnade och vi tyckte själva att vi gjort ett fantastiskt arbete. Av erfarenhet från när vi flyttade in visste vi att besiktningen skulle gå som en dans. Det visade sig dock att man ändrat både rutiner och företag som gjorde besiktningen, så tji fick vi. Men nu är det åtminstone gjort och nycklarna inlämnade - nu kan vi fokusera helt på nya huset.


2008-09-28

Så mycket grejer!

Med fantastisk hjälp av Sandras pappa och bror lyckades vi att flytta alla grejer från Malmö till Kävlinge igår. Det var slitigt men alla kämpade hårt för att slippa komma fortsätta dagen efter :-) Vi hade 3 magasinkärror och det underlättade verkligen - åtminstone när det gällde kartonger. Möbler finns det väl tyvärr inga genvägar med. Fyra stora lass blev det och när sista släpet ankom till Kävlinge var det så mörkt att vi knappt såg att lasta ut. Att vi bara kan ha haft så mycket grejer i en 3:a utan förråd är ju helt ofattbart!

 

2008-09-26

Bättre en nyckel i handen än tio byggjobbare på plats

Detta inlägg är det första i den nya epoken husägare.

Slutbesiktningen klar, de anmärkningar som hittades fixades under tiden och sedan var då nycklarna våra. Redan när vi kom imorse fanns det post i vår brevlåda så redan där kändes det som allt var klart. Efter att ha insupit atmosfären en stund så kopplades bredband och telefon in, ja lite nörd är man allt. Ett varv med dammsugaren för att få bort byggdammet och igång med vitvarorna.

Snart är det dags att gå ut och fortsätta plocka sten, man kan inte njuta enbart utan det gäller att hinna klart allt runt omkring också.

 

 

2008-09-22

Sten i mängder

Människan är egentligen lustig (jag själv inkluderad). Nyligen beställde vi över 20 ton sten för att lägga på framsidan av huset (garageuppfart och grejer) och nu har vi ägnat hela helgen åt att plocka bort sten på baksidan av huset. Aldrig är man nöjd helt enkelt. Vår markentrepenör har nu genomfört första delen i att grovplanera vår tomt och det var dags för oss att ta bort alla stora stenar för att han sedan ska kunna lägga på ett övre lager av harpad jord. Vi trodde vi skulle hinna hela tomten på två dagar, men det gjorde vi tyvärr inte. Man kan verkligen inte säga att vi inte försökte, för kroppen visar med all tydlighet att vi kämpat ordentligt, men tiden räckte helt enkelt inte riktigt till. Det är nog nästan en hel dags jobb kvar innan han kan fortsätta.

 

 

2008-09-10

Kamp mot vädret

Var ute vid huset idag för att bland annat snacka med anläggaren som ska hjälpa oss bli av med jordvallen på tomten och också grovplanera lite. Det är lite klurigt för han har inte kunnat börja tidigare eftersom vi haft vatten stående i en stor pöl på baksidan, och nu när det nätt och jämnt hunnit torka upp hjälpligt så har de lovat regn igen. Vår målsättning är att vi ska hinna få iordning tomten såpass nu i höst att vi hinner så gräs innan det blir för kallt, men vi får väl se hur vädrets makter säger.

Var också inne och kikade som hastigast och såg att belysningen i trappan kommit upp. Ser bra ut tycker jag. Visar ett par hastigt tagna bilder på hur trappan ser ut.

 

 

2008-09-05

Kontrollbesiktningen gjord

Nyss hemkomna från kontrollbesiktningen av huset går det inte annat än att vara hel-nöjd. Det enda som inte var helt färdigt var några extra-beställningar som vi gjort själva av entrepenörerna. I protokollet hamnade bara en liten lista med småsaker som att färgen behövde bättras på ett par ställen, och någon innerdörr som behövde bytas för den fått repor. En av sakerna som vi kritiserade som förvånade snickaren var städgarderoben i tvättstugan. Han hade monterat helt enligt ritning och byggledaren hade glömt informera honom om en ändring där, så den fick han nu bakläxa på även om det inte var han som gjort fel. Alla entrepenörer har verkligen gjort ett superjobb och vi är hur nöjda som helst. Förhoppningsvis är vi lika nöjda plus lite till när det är dags för slutbesiktningen också.

 

 

2008-08-31

Det tar sig

Vi har givetvis varit borta på bygget och kikat lite även denna helg. Det har hänt en hel del. Elektrikern har kört igång för fullt med att montera upp alla elkontakter och grejer, räcket till den franska balkongen hade kommit upp och skjutdörrsgarderoben var monterad. Vi har valt bort den ursprungliga modellen med spegeldörrar och istället valt en modell med ekdörrar som heter Woodline Royal (Lumi). Den såg riktigt snygg ut. Vi kunde nu också se att elektrikern börjat installationen av belysningen som vi ska ha vid trappstegen. Det är mycket man kan se bara genom att spana in genom fönstren.

På baksidan av tomten var det dock fortfarande väldigt blött. Sjön har väl minskat lite i omfång, men det krävs en hel del värme och vind för att torka upp den mängden.

 

 

2008-08-27

Spara, spara

Visst har vi sparat till hus länge, men när vi väl skrev på pappren och byggprocessen väl startade på riktigt så började också ett mer fokuserat sparande med målet att under 15 månader dra ihop så mycket kontantinsats som möjligt. Då skämtade vi om att bilen minsann får hålla sig i skinnet, för vi vill inte kosta på oss några dyra reparationer under den här tiden. Vi skojade också om att katterna också får hålla sig i skinnet, för veterinärräkningar kan bli dyra, det vet vi minsann sedan innan.

Med 3 månader kvar till inflytt besiktigade vi bilen - anmärkning och bilen in till verkstan. Med nästan exakt 1 månad kvar får vi idag åka in med ena katten till djursjukhuset. Givetvis utanför ordinarie bokningstid vilket då innebär AKUT i deras prislista, och vips så rullar taxametern på i dubbel hastighet. Visst är det härligt att försöka spara pengar :-) Men katten verkar åtminstone må bättre nu - det är ju det viktigaste.



 

 

2008-08-26

Slarv + regn = inte bra

I lördags regnade det oavbrutet och när vi var ute och kollade in huset på söndagen hade vi sjö bakom huset. Dessutom såg vi några metallgrejer som låg ute på marken som börjat rosta. Det ena var en del av inredningen till en Lumi-garderob (den låg kvar i sin påse, men slängd på marken) och det andra vet vi inte ens vad det var. Inte så himla bra. Dessutom så låg stuprören som ska vara på garaget slängda på marken (har gjort det ett tag) och börjar se medfarna ut. I måndags ringde Johan vår byggledare och påtalade detta, och han blev inte glad. Skönt att höra att det är fler som bryr sig.

Har sedan dess fått höra av hantverkarna att byggledaren haft ett snack med dem. Stuprören var det tydligen målaren som plockat ner men inte lagt inne i garaget som beordrat, och kostnaden för nya stuprör kommer tydligen faktureras målaren. Slarv som leder till så onödiga extrakostnader.

 

 

 

2008-08-21

Snabb visit på bygget

Johan var över på bygget idag för att lämna lite grejer till elektrikern och kunde förstås inte låta bli att gå in och kika lite i huset. Sakta men säkert händer det grejer, och även om det känns overkligt så är det faktiskt inte lång tid kvar nu. Tapeterna i sovrummen hade kommit upp, och de hade även börjat med tapeten i hallen på ovanvåningen.

Elektrikern måste också ha varit där för nu var eluttagen monterade. Det känns väldigt bra att vi tog tillvalet att ha infällda eluttag i ytterväggarna - det är oändligt mycket snyggare än de stora kolosserna som är standard, och var en av de få tillval som var billiga.

 

 

 

2008-08-14

Flyttkartongerna invaderar

När vi var ute vid bygget en dag så pratade vi lite med en av våra blivande grannar, och det visade sig att de hade ett stort gäng begagnade flyttkartonger i sitt förråd som de gärna ville bli av med. Vi som snart ska börja operation Packning blev väldigt glada och idag har vi återigen tagit hjälp av familjen för att kunna hämta alla dessa kartonger med ett släp. Det ostadiga vädret visade sig från sin sämsta sida på vägen hem och försökte verkligen dränka kartongerna. Som tur var så klarade de flesta sig bra. Nu är hela lägenheten fylld med flyttkartonger känns det som.

När vi ändå var vid huset passade vi såklart på att kika lite invändigt också för att se vad som hänt på senaste tiden. Nu har det lagts parkett i hela huset och det har kommit upp kakel ovanför köksbänkarna. Vi fick också se den glasbetongvägg som satts upp i badrummet på ovanvåningen, och hur skorstensröret ser ut uppe i sovrummet.

 

 

 

2008-08-08

Trappan uppsatt

Idag åkte Johan till bygget för att kontrollera så att leveransen av duschkabiner och handdukstork var rätt. Duschkabinerna (En till ovanvåningen och en till bottenvåningen) har vi beställt själva via webben och eftersom vi inte var på plats när de levererades tänkte vi att det är bäst att kontrollera modellerna så fort som möjligt.

Det visade sig dock att det inte var någon på plats i huset, så det gick inte att komma in. Såg däremot genom fönstren i entrén att trappan blivit monterad. Verkligen kul att se den uppsatt, men vi noterade också att man vid monteringen lyckats göra stort märke i den nymålade väggen. Visar en riktigt dålig bild tagen genom fönstret.

trappa

 

 

2008-08-06

På jakt efter lampor

I vår entré är det högt i tak eftersom det är öppet upp till 2:a våningen. Där finns det 2 lamputtag för taklampor och vi hade tänkt att om vi köper de lampor vi vill ha redan nu, så kan nog vår hjälpsamme elektriker koppla in dem när han ändå ska upp dit för att montera dit kontaktdonen efter målningen. Smart tyckte vi.

Men så svårt. Lampor är verkligen hur svårt som helst. Problemen vi hade med att hitta fasadbelysning verkar nu återupprepa sig. Det ska vara något som är snyggt, men som ändå inte är så trendigt att man tycker att det är trist om några månader. Det ska vara något som kan lysa upp rummet ordentligt när man ska städa, men som ändå kan lysa lite behagligt när man bara vill ha lite ljus.

Vi har letat i många affärer och på nätet och hittat ett par stycken alternativ som vi skulle vilja se i verkligheten. Det var dock inte så lätt att ta reda på vart dessa modeller fanns på riktigt. Vi gillade verkligen en lampa som heter Stromboli och den fick vi reda på fanns hos Mio möbler, så dit åkte vi. Den var hur snygg som helst…….från sidan. Underifrån så var den inte vacker. Den är nog mer tänkt till att hänga över soffbord eller så, och då är det ju inte många som sticker in huvudet under och kikar upp. Hänger lampan på 2,5 meters höjd så är det lite större risk för det. Så vi åkte besvikna därifrån.

Åkte till en känd lampaffär här i stan för att höra om de hade en av de andra modellerna hemma som vi hade hittat på nätet, men nej - det hade de inte. Jag förklarade vad vi letar efter och personalen visade runt på lite olika modeller som kanske skulle kunna passa. Det var dock inte riktigt något som föll i smaken (förutom en kökslampa, men nu var det ju inte det vi skulle ha). Så kom expediten på att hon sett en kul lampa som kanske skulle passa i en katalog. Hon visade och det såg bra ut. Hon tog hem en sådan lampa för att vi skulle få se hur den ser ut, och nu har vi bestämt att det blir 2 stycken sådana. Fick dock beställa med extra lång sladd för att de ska kunna sitta i hallen.

entretaket

Vy från sovrumsdörren ut över entrén och takfönstren. Till vänster ser man ett av uttagen, och det finns ett likadant på högersidan.

 

 

 

2008-08-05

Badkarsrapport

Denna vecka ska duscharna levereras och då kom vi på att det kanske var en bra idé att hämta hem badkaret som vi haft stående hos släktingar också. Ringde vår VVS:are och kollade om han hade lust att koppla in vårt badkar också när han ändå håller på. Eftersom vi bara har en liten Golf utan dragkrok blev det till att be familjen ställa upp (igen) och köra badkaret till Kävlinge. Väl i Kävlinge visade det sig att det inte fanns någon trappa upp till ovanvåningen så badkaret står numera i tvättstugan. Enda platsen i huset där det finns ledig golvyta som är färdig. (Klinkersen är på plats)

 

 

2008-07-31

En ensam målarmäster 

Den sista juli passade vi på att ta en lunch ute i Kävlinge och kolla hur det gick för målaren. Lite glass införskaffades då det var rejält varmt och en glasspaus är det perfekta tillfället att få lite input från hantverkare.

Tapeter hade ännu inte satts upp men de målade väggarna lysta vita. När vi kom såg vi även vår granne stå ute och vattna den nylagda uppfaretn och Johan passade på att få lite info om stenläggare. Det blev en lång diskussion där allt från plank, häckar, sten och gräsmatta diskuterades.

Under tiden pratade Sandra med målaren och fick reda på att tapeten kommer upp nästa vecka och att all väv var uppsatt och nästan allting målat.

Kaminen i huset på plats

 

 

2008-07-18

Kakel, klinker och kök

Vi gjorde en tur ut till Kävlinge för att bjuda semesterarbetande snickare, målare och kakelsättare på lite fika. På köpet kunde vi också titta på ett målat garage, två färdigkaklade badrum, ett färdiglagt Klinkergolv i kök/hall samt en nästan helt uppsatt köksinredning.

Köksbänken mot det vita köksskåpet

Bakom toaletten på ovanvåningen finns det en liten rand

Nischen bakom badkaret

Badrummet på nedervåningen

Ett garage som numera är gult. Ska dock målas en gång till.

 

 

 

2008-07-09

En förfärlig massa aktivitet

I morse hade vi bestämt träff med vår kakelsättare ute vid huset eftersom all kakel/klinkers nu levererats och det är dags att börja sätta upp detta. Enligt schemat så borde vi ha varit ensamma därute, men det var full aktivitet när vi kom 7:30. Lyckades räkna in både snickaren, elektrikern och målaren förutom vi som skulle vara där. Det tog sin lilla stund att gå igenom alla olika sorters plattor vi beställt (och som levererats) och kolla så att de dels var rätt, men även bestämma saker som fogfärg och i vilket mönster det ska läggas. Många saker som lekmän som vi åtminstone inte alls tänkt på kom upp. Till exempel att stora plattor som är 300 x 600 böjer sig lite under bränning vilket medför att man inte bör lägga den omlott med skarven på mitten, för då möts plattans högsta punkt med den andra plattans lägsta punkt. Det blir inte snyggt. Sedan lärde vi oss också saker som att plattor av olika fabrikat som är 300 x 600 bägge enligt specifikationer inte alls behöver vara lika långa. Intressant. Mycket att tänka på får man definitivt säga, men det känns som att vår kakelsättare har koll på läget, så det kommer säkert att bli jättebra. Det var bara en liten, liten sorgkant på mötet, och det var att vi upptäckte en sak som inte levererats som den skulle. Inga plattor men väl en aluminiumlist som ska vara på glasbetongväggen vi ska ha. Efter ett kort samtal till leverantören så löste det sig snabbt dock. De insåg sitt misstag och skulle komma ut med den, så det visade sig inte bli något problem.

 

 

2008-07-01

Avvíkelse är dyrt

Förra veckan hade vi en genomgång av hur vi ville ha det målat och tapetserat tillsammans med målaren. I 2 av sovrummen och i hallen uppe vill vi ha tapet som faktiskt ingick i prisgruppen,  men i resten av huset vill vi ha väv och målat. Han skulle räkna på vad dessa ändringar medför för extrakostnader eftersom det bara är tapetsering som ingår i grundpriset. Vi har väntat med spänning på vad han skulle komma fram till, och idag dök anbudet upp. Återigen hade vår kalkyl hamnat helt fel och vi får lägga till ungefär lika mycket till. Färg är dyrt.

 

 

2008-06-29

Målad fasad

Trots blåsten har man lyckats måla huset en första omgång denna vecka. Det ser riktigt lovande ut. Den gula fasaden mot de gröna fönstren och dörrarna är en snygg kombination. Vi har varit lite nervösa för hur det skulle bli, men nu kan vi andas ut.  

 

 

 

2008-06-26

Rundtur

Idag hade vi bestämt träff med både målare och byggledare ute vid huset. Först gick vi igenom hur vi vill ha det målat/tapetserat tillsammans med målaten och sedan hade vi lite guidad tur med vår byggledare. Det har hänt mycket sen vi var inne i huset sist, och det var verkligen kul att se. Gubbarna började dock se lite slitna ut och behöver nog välförtjänt semester alldeles snart. Det hade tydligen varit många slutbesiktningar senaste tiden och lite sena kvällar för att hinna klart. De var lite back i schemat på vårt bygge också, men inte mer än att Leif kunde försäkra oss om att inflyttningsdatum fortfarande håller. Han har varit med förr och har lagt in 2 veckors marginal i slutet.

På utsidan höll man på och satte lite färg och det var också kul att se. Förvisso var det alldeles för blåsigt för att man skulle kunna måla fasaden, men de höll på med snickerier och så åtminstone. De lovade att huset ska ha färg (förhoppningsvis RÄTT färg) innan semestern. På insidan höll de på att sätta upp foder och fönsterbänkar, och ryggåstaken i kontoret och vardagsrummet var nästan helt klara - virket hade dock tagit slut lite för tidigt, så mer var beställt.

 

 

2008-06-23

Kakel är källa till många kval

Kakel kan vara så himla snyggt. Det finns många glansiga inredningsmagasin att titta i som gör en helt virrig. Det finns så fruktansvärt mycket olika sorter på marknaden. Att hitta kakel som passar både smak (helst hela familjens), planlösning och plånbok har varit svårt, men vi har lyckats. Som tur är började vi i god tid att titta.

Men det slutar inte där. Det är ju nämligen så att i instruktionerna vi har fått så har vi några namngivna kakelbutiker att välja på, och ett kvadratmeterpris att hålla oss under. Hittade vi kakel under den prisnivån - knappast.

Det är också så att den kakeluppsättningen som ingår är bara standardsättning. Går våra idéer under kategori standardsättning - knappast.

Vi var dock väl medvetna om detta och skickade vår kakelsättare skisser på hur vi tänkt oss för ett tag sedan för att han skulle kunna ge oss en prisuppgift på vad vi får betala extra. Det känns bättre att få chocken lite i förväg och hinna smälta den lite och inte i efterhand i stor klump med allt annat. Siffran vi fick var väl inte helt uppåt väggarna (kakel-humor) men jag kan ändå avslöja att den översteg min gissning i kalkylen med 160%. Men det kanske säger mer om min uppskattning av hantverkskostnader än priset i sig. 

Sedan noterade ju kakelsättaren en annan sak när han fick våra skisser, och det var att vi blandar lite olika kakelsorter. Ja, inget konstigt kan man tycka? Nä, inte om de har samma tjocklek på plattorna. Har de inte det så blir det dock lite problem. Och gissa vad? Vi har olika tjocklekar på plattorna, och det diffar mycket. De tjocka plattorna är 10mm och de tunna 4,5mm! Det är dock så pass “bra” att det BARA är på två ställen som det felar, och det är två sammansatta sektioner. Vårt förslag med att sätta en 5 mm skiva bakom på den specifika sektionen möttes dock med nederlag. Det kunde man göra förut innan man ändrade reglerna för gipsanvändning i badrum. Det blir helt enkelt till att spackla upp där under för att plattorna ska komma i nivå med varandra.

 

 

2008-06-22

Trädgårdsdrömmar

Nu när sommarn är i full blom att det svårt att inte börja drömma och planera hur den framtida trädgården ska utformas. På något märkligt sätt har ett starkt trädgårdsintresse letat sig fram hos Sandra under åren vi bott mitt inne i centrala Malmö, och nu när det börjar närma sig inflytt bläddras det friskt i diverse trädgårdsböcker från biblioteket. Nu är det ju dock så att när vi väl flyttar in så är det höst och första prio är väl att försöka få till lite stenläggning innan vinterns slask sätter in, och om vi har tur påbörja arbetet med att få till en gräsmatta. Så gräs kan man tydligen med fördel göra på hösten om det bara inte är för kallt. Och…..det som jag tagit fasta på……man kan också plantera exempelvis träd. Det skulle vara trevligt att kunna ha något att fästa blicken på i en för övrigt helt kal trädgård fram tills sommaren 2009, så om vi hinner ska i försöka plantera några träd också.

I helgen åkte vi runt till några välrenommerade plantskolor och kikade på sortimentet. Det är verkligen en hel vetenskap att välja ut vilken trädsort man vill ha. Det räcker inte med att man gillar utseendet på trädet, utan man måste tänka på hur stort det blir om 20 år också. En Ek eller Bok ute i det fria är ju maffigt, men inte så kul i ett litet villakvarter. Dessutom har träden motkrav - de kan vara känsliga för vind (inte bra i blåshålet Kävlinge) och kräva jord av speciell karaktär. Vi hittade dock ett par favoriter och vi får väl se om det fortfarande är de som ligger på favoritlistan när det verkligen är dags att åka till plantskolan igen. 

 

 

 

2008-06-15

Status = 3P (Puts På Plats)

Jajjamen, vid dagens besök visade det sig att putsen kommit på. Tänk vilken skillnad en sådan sak gör - helt plötsligt ser det mycket färdigare ut.

 

 

 

2008-06-11

Fiber och ip-telefoni

På Gryet i Kävlinge har Telia lagt in ett fibernät som ska förse oss med både tv-kanaler, telefoni och bredband. Detta är såklart superkul. Det har dock visat sig ha lite nackdelar också. Nackdelen med ip-telefoni är ju att den är strömberoende på ett helt annat sätt än “vanlig” telefoni - blir det strömavbrott så är allt nere. Förvisso kan man ju hoppas på att mobiltelefonerna är laddade så att man klarar sig ändå, men det har andra effekter också. Till exempel för larmet. Vi har diskuterat det här med vår larm-leverantör fram och tillbaka och nu äntligen kommit fram till hur vi ska göra för att få det att fungera på ett bra sätt.

 

 

2006-06-09

Inspirationen flödar och planer ändras

Som vi skrivit förut så måste vi tänka om vad det gäller duschen på ovanvåningen. Den modell vi först hade tänkt fungerar inte. Jag hittade en annan modell som såg snygg ut på Internet (INR) och åkte till Golvpoolen för att se den i verkligheten. Det såg bra ut för att vara dusch av skjutdörrsmodell men det går inte att komma ifrån att det varit roligare med en coolare modell. När jag stod och pratade alternativ med en försäljare så sa han “Varför sätter ni inte handdukstorken här istället?”. Och jag började se drömsk ut. Ja, varför har vi inte tänkt på det? Det hade ju blivit mycket bättre! Snabbt som attans ringde jag vår elektriker och frågade hur långt han kommit med eldragningarna i badrummet. Var det för sent att ändra placeringen av handdukstorken?

Han sa att nej, det var inte för sent, men han var inte helt 100 på att det faktiskt skulle gå att sätta den där eftersom det är en yttervägg och de är inkapslade redan från husresningen. Efter lite undersökningar visade det sig att det faktiskt var möjligt eftersom den skulle sitta så nära kanten.

Tänk hur mycket tid vi sammanlagt lagt ner på att planera och fundera på det här bygget, så kan det fortfarande poppa upp idéer som vi inte tänkt på! Himla kul att det var möjligt att genomföra. Hoppas det blir lika bra i verkligheten som jag ser det framför mig i mina planer.

 

 

2008-06-02

Snabba ryck

Förra veckan var vi i huset och kikade tillsammans med vår snickare, och för första gången var vi uppe och kikade på ovanvåningen och fick bla se grundstommen till det som ska bli stora badrummet. Jag tänkte inte på det då, men under helgen har jag som vanligt funderat en massa och då slog det mig att det inte fanns några antydningar till nisch vid badkaret. Detta är en komplicerat historia, eftersom det på vår ritning finns utritat ett förslag till nisch med väldigt konstiga proportioner (45 cm bred) Gissningsvis för att man försökt få badkaret centrerat under fönstret. När vi såg den här ritningen första gången tänkte vi att så kan det inte se ut, men vi har glömt den lilla detaljen att faktiskt ta upp saken med vår byggledare eller snickare, så nu fanns det inget nisch alls. Även om de är duktiga så är de faktiskt inte tankeläsare. När jag ringde och förklarade att jag ville ha en nisch och hur den skulle se ut så blev det en väldig stress på snickaren. Vattenledningarna till badkaret kommer nämligen att komma ut ur väggen just vid denna nisch och just då jag ringde höll röris på med vattenledningarna. Det var alltså verkligen i sista sekunden som jag lyckades komma med denna ändring - lite senare så hade det blivit mycket stökigt.

Eftersom jag ändrade min originalidé om att bara ha nisch på ena kanten av badkaret till att ha nisch på båda kanterna, så fick jag också ringa vår kakelleverantör och ändra vår beställning lite. Det behövdes ju plötsligt lite mer av den mosaik som jag vill ha på nischen.

 

 

2008-05-30

Internet räcker inte alltid

Idag pratade jag med både vår snickare och VVS:are och de ville båda ha exakta mått på våra badrumsgrejer för att kunna jobba vidare i badrummen. Snickaren ville veta hur infästningspunkterna ser ut för badrumsskåpen för att veta var förstärkningarna behöver sitta, och röris ville veta måtten på handfaten och kommoderna därunder för att kunna sätta rören ut från väggen på rätt ställe.

Vi har valt att köpa in egen badrumsinredning och har beställt den för länge sedan men vi har naturligtvis inte tänkt på att ta några detaljerade mått. Jag sökte en massa på Ballingslövs hemsida i förhoppningen om att de skulle ha ritningar med mått där, men det hade de inte. Hittade vissa mått, men det slutade ändå med att jag fick åka till min favoritaffär Golvpoolen och mäta lite på deras utställningsexemplar. Hoppas verkligen att mina mått nu stämmer så att det inte visar sig senare att rören sitter på fel ställen.

Det knepigaste var att ta reda på måtten för badkaret. Badkaret har vi förvisso redan i vår ägo, men det står inhyst några mil härifrån i väntan på inflyttning, och det var så länge sedan vi såg det sist att vi inte alls minns var blandaren sitter eller hur rören ser ut. Det löste sig dock genom att min bror som bor närmast fick åka dit och mäta lite.

 

 

2008-05-28

Tänk om tänk rätt

Imorse hade vi bestämt träff med vår snickare ute vid huset för att tillsammans kolla runt lite och diskutera om vi behöver förstärka någon vägg någonstans. Det var riktigt kul att komma in och framförallt att få komma upp på ovanvåningen också och kika. Det ser mycket lovande ut. Det var värt den våghalsiga turen på skranglig stege. Vad det gäller förstärkningar så kom vi fram till att det var på de 2 ställen där vi eventuellt tänkt oss ha vägg-tv i framtiden, och där badrumsskåpen ska hängas upp.

När vi stod och snackade i badrummet på ovanvåningen kom vi att diskutera duschhörnan och snickaren frågade vilken sorts duschkabin vi tänkt oss (Vi har nämligen valt bort Myresjöhus-standard). Det visade sig att den modell vi tänkt oss förvisso får plats, men den kommer att öppnas så att en av dörrarna kommer att slå i snedtaket - inte bra. Får hem och tänka om. Tur att vi inte beställt duscharna än!

Vi fick också en visning av hur långt de kommit i garaget. Ser stort och bra ut. Där ute fanns också den nya dörren till förrådet - nu förhoppningsvis i RÄTT kulör.

I övrigt fick vi veta att köket är på gång (ska börja monteras på onsdag nästa vecka) och att putsningen snart ska sätta igång. Ska bli spännande att se.

 

 

2008-05-22

Förberedelser inför putsning

Åkte ut en sväng ikväll och kollade vad som hänt under veckan. All frigolit är nu på plats och nätet är uppsatt utanpå. Man har också täckt fönster och dörrar med plast inför putsningsarbetet. Inte lätt för oss fönstertittare att se in längre med andra ord.

Det som syntes mest av allt var dock att garageporten kommit på plats också.

 

 

 

2008-05-16

Är prickigt en godkänd fasadfärg?

Fick höra att grabbarna skulle börja sätta upp frigoliten på fasaden idag, så jag passade på att sluta tidigt från jobbet och åka dit och kolla. Alltid kul att kolla när det är någon där så man har chans att komma in och kika. De var nästan klara när jag kom dit - bara översta spetsen på ena gaveln kvar och så takkupan. Huset är nu vit med blåa prickar - väldigt chict. Killarna trodde att putsningen skulle sätta igång om ca 2 veckor.

Gick givetvis in och kollade hur det ser ut nu när innerväggarna kommit på plats - ser väldigt bra ut. Kunde inte komma upp på ovanvåningen dock, för så som stegen och byggställningarna var uppställda där inne så skulle jag behövt vara tarzan för att klara av det. Får bli någon annan gång. Kaminen stod i ett hörn så jag kunde ta en titt, och centraldammsugaren var uppsatt.

 

2008-05-13

Snyggt eller praktiskt?

Ibland kan den mest enkla frågan resultera i svåra filosofiska dilemman. Idag ringde vår snickare och berättade att de ska installera centraldammsugaren imorgon. Han ville veta hur vi ville placera uttagen till dammsugaren. Super enkel fråga tycker jag. Men vilket dilemma!!

Alternativ 1 - i golvhöjd, dvs i samma höjd som vanliga elkontakter. Alternativ 2 - i midjehöjd, dvs i höjd med knapparna där man tänder och släcker. Alternativ 1 har fördelen att de inte hamnar i synfältet så mycket, dvs de blir lite diskretare. Alternativ 2 har fördelen att man inte behöver böja sig ned för att koppla i/ur slangen. Alltså - snyggt eller praktiskt?

Eftersom vi än så länge är unga och oförståndiga så valde vi golvalternativet. När vi blir gamla och stela kommer vi säkert att ångra oss, men jag räknar med att man utvecklat  super duper helautomatiska städrobatar tills dess ;-)

 

 

2008-05-10

Första sommardagen i trädgården

Ok, jag erkänner. Ordet “trädgården” är väl lite överdrivet. Men vi satt iallafall på baksidan av huset (på den torkade leran) och solade, läste lite bok och åt glass. Jag inser att våra blivande grannar troligtvis redan stämplat oss som stans konstigaste människor, men det var så kul att faktiskt kunna sitta där och titta på utsikten och njuta av solen. Visst störde den gigantiska jordhögen sikten lite, men om man kikade lite på sidorna så såg man de böljande fälten och hästarna i hagen en bit bort. Riktigt ljuvligt. Och visst börjar fantasin sätta fart i vad man skulle kunna göra här på baksidan i framtiden. Men en sak i taget - huset måste bli klart först.

 

2008-05-05

Dags att larma

Eftersom det snart är dags för elektrikern att börja dra kablar så börjar det brinna i knutarna för oss att ta tag i det här med larm. Eftersom vi nu har förmånen att bygga ett hus så vore det ju ganska dumt att inte dra in ett kabelbundet larm eftersom trådlösa larm har en viss osäkerhet. Debatterna rasar lite överallt om trådlöshetens för- och nackdelar, men det går inte att komma ifrån att har man möjlighet att dra kabel så bör man ta den. Och det tänker vi - vi har bara liksom inte kommit till skott.

Kontaktade först en rekommenderad larmfirma och fick skiss på larmuppsättning och pris på detta. Vi höll på att sätta i halsen. Tog med samma skiss till två andra firmor för att få deras pris på samma variant. De blev bara värre och värre. En av firmorna tyckte att vi skulle stänga in katterna i ett rum när vi inte är hemma för att slippa ha husdjurssäkra detektorer överallt. Sann djurvän där minsann.

Nu har vi alltså gått tillbaka till det första stället igen. Det verkar ju väldigt kompetenta och bra, och när man väl fått de andra priserna som jämförelse så är det väl bara att bita ihop och betala. Något som vår säljare nämnde som vi inte tänkte på själva är att det inte är så lämpligt att ha inomhussiren om man har husdjur. Skulle larmet gå av och de är själva i huset kan de ju få spel. Ja, vet skulle inte få det förresten? Valde alltså istället en någon tystare variant av siren.

Efter att installatören väl är bestämd, hårdvaran och dess placering är bestämd så återstår nästa fråga. Ska det vara kopplat till larmcentral eller själv ringa upp egendefinierade telefonnummer? Vilken larmcentral ska det vara? Vill vi ha utryckningar eller enbart larmhantering? Frågorna är gigantiskt många. Sista biten har vi inte bestämt än. Som tur är så är det ju inte något som påverkar elektrikerns arbete. Och dessutom kan vi ändra detta när som. Så det kan vi grubbla på ett tag till.

 

 

2008-05-02

Vem kan leva förutan el…

Det går inte att komma ifrån att el är något som är extremt viktigt i dagens samhälle. Jag tror inte det finns någon som inte har morrat lite över att det saknas eluttag på något väsenligt ställe. Alltså har vi verkligen försökt tänka till när det gäller det här. Var vill vi ha uttag? Var vill vi ha knappar för att slå på och av lampor? Vi har ritat och ritat på el- och data- ritningen vi fick av Myresjöhus. Vi gick igenom alla våra önskemål med vår elektriker för ganska länge sedan, och idag kom hans offert. Vi fick en chock.

Jag visste att det skulle bli dyrt, men inte så dyrt. Inte kan väl små ynkliga eluttag vara så dyra? Jodå. Jag tyckte vi hade en ganska stor post i budgeten för eländringar, men ändå låg offerten 50% över. Det var bara att ta fram suddigum och börja revidera ritningarna igen. Vi får träffa elektrikern igen och visa honom vad vi plockat bort så att vi kan få en ny, reviderad offert.

 

2008-05-01

Raindrops are falling on my head….

Jo, det måste erkännas att timingen har varit ganska god. Takpannorna kom på igår (åtminstone de flesta) och idag öser regnet. Även om takskivorna som legat själva föut är specialbehandlade för att tåla vatten så känns det ändå lite bättre när takpannorna kommit på. De har inte hunnit riktigt riktigt färdigt dock. Man ser att det är lite kvar på huset och på garaget ligger pannorna upplyfta men inte utlagda.

Enligt en granne så har grabbarna tydligen jobbat en del sena kvällar på senaste tiden, och vi kan verkligen se att det hänt mycket sedan vi var där för 3 dagar sedan. Stegljudsisoleringen i innertaket har kommit upp och det har dragits ut kabelrör genom ytterväggarna där vi vill ha fasadbelysning. Elskåpet hade kommit upp på fasaden och vi kunde också skymta att de börjat greja med innerväggarna.

 

2008-04-26

Lördagsjobb för snickarna

Åkte ut en sväng till huset idag för att se vad som hänt under veckan. Fick till vår förvåning se att snickarna hade lördagstjänstgöring, så vi kunde till och med komma in och kolla. De sa att det var mycket kvar att göra innan elektrikern kunde börja med sitt och såg lite stressade ut. Förändringar som vi kunde se sedan förra helgen var att dörrarna till den franska balkongen i sovrummet kommit upp, och att takfönstren ovanför entren kommit på plats. De hade också satt upp plåtdetaljer på taket - tydligen ska takpannorna komma och sättas upp i veckan som kommer. Just nu höll de på att sätta upp duk i ryggåstaken. Garaget har än så länge ingen port och har varit igenbommat när vi har varit där förut, men nu fick vi chans att komma in och kolla. Det ser himla bra (och rymligt ut).

Takfönster ut- och invändigt

Dörrar till franska balkongen i sovrummet

Pågående snickeriarbete i ett av ryggåstaken

 

 

2008-04-09

12 timmar och ett hus finns på plats

Klockan 06:20 rullade vi in på Gryet och möttes av en stor lastbil som backade in på Havrevägen. Detta var enligt chauffören lastbil nummer 2 av 3 som var på väg att lastas av.

Det var ett stort gäng som jobbat sedan kl 5 - lastat av den första lastbilen och redan satt ihop nästan hela nedervåningen.

Vi tittade följde på byggandet på lite distans och fick en chans att heja på många av våra grannar i morgonrusningen. När det var dags att åka till jobbet fanns alla nedervåningens väggar på plats samt den bärande innerväggen.
Vid lunch kom Johan tillbaka med lunchen i näven och kollade vad som skett under förmiddagen. Då hade det tillkommit en övervåning och takstolar hade kommit på plats.

Efter jobbet gjorde vi dagens sista besök och så fanns det både takträ och ett garage på plats. Vi hade då turen att haffa snickarna just som de packade ihop för att åka hem,  så vi fick en chans att gå in och titta också.

Eftersom gänget började kl 5 och avslutade med en fika vid 17 så kan vi imponerat konstatera att det inte tar mer än 12 timmar att få ett hus är på plats.

 

 

2008-04-05

Tapeterna spikade

Nej - det är inte riktigt så att tapeterna är fastspikade, utan bara så att vi nu äntligen har kommit fram till vilka färger och tapeter vi vill ha i huset. Vi har har gått och funderat lite på tapet kontra målat, och kommit fram till att vi vill ha lite av varje. Efter en lång sittning i färgaffären hade vi äntligen fått ihop en komplett lista över husets rum och hur vi vill ha dem. En av tapeterna som vi vill ha som fondvägg i sovrummet hade de dock inte hemma utan måste beställas, så är inte helt säkra på vilken kulör den egentligen är i, men den är supersnygg.

 

 

2008-04-04

Platta på plats

Idag skulle grunden gjutas visste vi, så det blev naturligtvis en vända till Kävlinge efter jobbet för att beundra underverket. Och visst fanns det inte bara en utan två gjutna plattor - en för huset och en för garaget. Ser mycket bra ut. Dessutom stod vår hjälpsamme granne Hasse och vattnade grunden åt oss - det tyder verkligen på att det är ett hjälpsamt och trevligt område vi kommer att flytta in i.


2008-04-04

Studiebesök i hus-fabriken

Idag har vi varit på en spännande utflykt till Myresjöhus fabriken i ……..just det - Myresjö. Vi fick en 2 timmars, superintressant, guidad tur runt på området och fick titta på allt ifrån det gigantiska upplaget av virke till stationen där man bygger upp ytterväggarna. Det var helt fantastiskt att se - vilken anläggning.
Myresjöfabriken - Virkesupplag  Myresjöfabriken - Panelspikarmaskin  Myresjöfabriken - Fönstermontering
En massa bräder  Maskin som spikar panel på yttervägg  Montering av fönster i en väggmodul

Det går inte att komma ifrån att det ligger ett enormt planeringsarbete för att få en sådan här fabrik att fungera. Varje arbetsmoment är styrt in i minsta detalj och maskinerna är enorma. Vissa stationer var i princip helt självgående (som t.ex maskinen som hämtar virke från ett upplag, oljar in det, torkar det, grundmålar det och torkar det igen innan det staplas i en ny hög) medan andra krävde mer handarbete. Vi såg t.ex. ett par killar som monterade ihop en takstol. Det var mycket tekniska finnesser som vi teknik-freaks kunde imponeras av där.
Myresjöfabriken - Ihopsättning av takstol  Myresjöfabriken - Målarmaskin
Killarna som monterade en takstol  Gigantisk maskin som oljar, torkar och målar bräder

Även om det än mindre än en vecka kvar tills vårt hus var det dock inte riktigt påbörjat - det stod som nästa på tur, så ledtiderna är inte länge. Grejerna går i princip direkt från montering till lastbil. Vi fick dock se lite grejer som var våra som stod redo för att bli monterade, t.ex våra fönster och ytterdörrar.

Fick också reda på av bilplaneraren att det kommer att behövas hela TRE lastbilar för våra grejer, och första bilen är beräknad ankomma Kävlinge på onsdag (9/4) klockan 06:00. Det ska verkligen bli intressant att se hur de ska få plats med tre lastbilar på den lilla gatstumpen.

 När vi ändå var ute och körde i Smålandsskogarna så passade vi på att stanna till på Svenssons i Lammhult och kolla på lite designermöbler. Vi hittade som väntat en hel del snyggt, men kanske inte alltför billigt. Var kul att se butiken på riktigt iallafall - har bara varit inne i deras nätbutik förut. 

 

 

2008-04-01

Grunden tar sig

Kunde inte låta bli ett besök idag igen. Var tvungen att se hur långt de kommit med grunden. Nu hade det kommit in isoleringsskivor i grunden och diverse rör och slangar stack upp. Man kunde nu “se” kök och badrum bättre eftersom rören för avloppen stack upp. Roligast såg dock friskluftsintaget till braskaminen ut. Såg ut som en liten skorsten som stack upp i ensam majestät.

En mängd rör stack upp där elcentralen ska hamna, och eftersom den var fel utritad på ritningarna förut så var vi extra nyfikna på om den hamnat på rätt plats. Sandra var lite skeptisk, så vi får nog ta ett snack med Leif om gubbarna verkligen har fått den nya ritningen så att den sitter rätt nu. Enklare att rätta nu innan cementen är gjuten om den skulle vara fel.

 

 

2008-03-29

Konturer av ett hus

Vi passade på att åka ut och se på grundarbetet som nu påbörjats tillsammans med föräldrar som var på besök. Det vi såg var riktigt kul, “formen” för plattan låg på plats vilket gjorde att man kan få en bild av formen på huset.

För första gången kunde vi nu “gå inne” i det som ska bli vårat hus.

 

 

2008-03-27

Nu händer det verkligen!

Nu känns det verkligen att det är på riktigt. Idag ringde killen från företaget som gör markarbetet för grunden och undrade om det var rätt att han inte hört något från oss angående extra markarbete. Det kan tyckas vara en förmäten företagarmetod, men vi är väldigt tacksamma att han ringde. Det stod nämligen på dagens att-göra lista och ringa honom, men vi verkar ha hamnat lite snett i tidsschemat. De stod redan och skulle börja. Det hade varit lagom kul att snacka med honom en dag för sent eller något och få beskedet att de redan packat ihop sina maskiner och gubbar och åkt hem igen och att det då kostar dubbelt så mycket att få jobbet gjort eftersom det då bli ny transportkostnad. Nu blir bärlager utlagt och packat så att det blir bättre förberett för när vi väl ska lägga lite sten senare. Kan knappt bärja mig tills jag kommer ut till bygget nästa gång och får se att det börjat hända grejer.



2008-03-26

Sen kväll med elektrikern

Som vi skrivit förut har vi fått för oss att det är en hel del smågrejer vi vill ändra i det elektriska. Bestämde med vår elektriker att vi skulle träffas ute på byggområdet efter jobbet eftersom han ändå skulle jobba sent. Det tog sitt lilla tag att gå igenom alla ritningarna och våra små tillägg och ändringar. Några grejer visade det sig inte gå att genomföra pga att ytterväggarna kommer inslutna från fabrik och därmed inte är tillgängliga för ändringar. Vi hade en lång lista på frågor när vi kom och elektrikern lyckades bra med att svara på de flesta. Den som trodde att grubblandet var över hade dock fel, för vi fick nya hemuppgifter med oss att fundera över tills nästa gång vi ses. Det viktigaste nu var att avhandla saker som var nödvändiga att veta för arbetet med gjutandet av grunden. Vi är dock väldigt nyfikna på vad prislappen kommer att bli för våra ändringar.



2008-03-26

Ett snack med rörläggaren

Efter att ha suttit och grunnat på alla ritningar vi fått av vår byggledare har vi kommit fram till att vi vill göra lite ändringar. Ni som känner oss är troligtvis inte ett dugg förvånade. På elsidan är det en hel del små-ändringar vi vill göra men även några vad det gäller VVS. Idag tog jag alltså tjuren vid hornen och ringde vår rörläggare. Det verkar vara en hyvels typ som verkade förstå vad jag var ute efter trots mitt okunniga svammel. Han kom också med bra synpunkter på en av mina ändringar och fick mig att tänka om. Min idé om en vattenburen handdukstork fick jag klart för mig att det inte var en bra idé. Då får man inga värmda handdukar på sommaren när man badar och duschar som bäst och troligtvis behöver torka upp handdukar som mest, eftersom värmen i huset är avstängd. Han berättade att kombinerad el och vatten torkare eller bara el var bättre alternativ. Eftersom de kombinerade visade sig vara rätt mycket dyrare och dessutom ser lite klumpigare ut så blir det istället en el-tork. 

 


2008-03-23

Och vi som inte hade tänkt att ha pool…

Vi tog en liten tur ut till tomten och kollade hur det såg ut nu när man börjat komma igång.

Huset var nu utmärkt och likaså tomten, äntligen kunde vi se hur stor tomten egentligen är och hur hemskt litet vårat hus såg ut.

Vädret hade dock gjort att vi även hade en pool och om man kollar på markeringarna så kommer den delvis vara i vårat kök.

 

 

2008-03-15

Kakel, klinker och badrum, en lång historia har nu tagit slut

Många timmar har spenderats på kakel/kinker jakt i affärer, ännu flera timmar har spenderats på att fundera, göra ritningar och färgskalor hemma, men nu är det äntligen över. Vi har gjort en slutbeställning

Badrummet på nedervåningen har varit enklast att få rätt på, det är ganska litet och vi såg en härlig miljö på golvpoolen som vi bara behövde göra lite småförändringar i för att passa oss. Badrummet kommer att gå i vitt och svart med en svart fondvägg med vit mosaik. Inredningen blir vit och ek.

Badrummet på ovanvåningen var det svårare att få till men efter en hel del ritande kom vi fram till något som vi tyckte passade oss. Rummet kommer att vara vitt och grått för att göra det lite ljusare utan att för den delen ta skrikiga färger som man ledsnar på. Färgerna kommer vi istället att in med handdukar som man lätt kan ändra efter mode och humör.

Inredningen i detta badrum blir ek, med ett stort dubbelhandfat så att vi slipper stå i kö på morgonen :-)

Golvet på nedervåningen har varit vårat största problem, vi har inte riktigt haft samma syn på vad vi skall välja. Jag har varit för en mörkare färg och kanske lite blankare yta. Sandra ville ha en ljusare färg och en matt yta. Detta har diskuterats fram och tillbaka vid varje klinkerbutik besök. Till slut har vi dock blivit överens, Sandra får sitt ljusare klinker och jag får en ny TV. Nåja TV var väl på gång iaf men jag kanske iaf kan få bestämma vilken, kanske…

 

 

2008-03-14

Möte med kommun och byggstartsmöte

Idag har det varit en händelsefylld dag.

Dagen började med samrådsmöte hos Kävlinge kommun, där träffade vi även vår KA och byggledare för första gången. Mötet avlöpte snabbt och smidigt och vi var nöjda att se att vår KA hade stenkoll på papper och vad som skulle göras, allting var förberett, ifyllt och klart.

Efter mötet så rullade vi till Myresjöhus kontor i Malmö där vi hade vårt uppstartsmöte med vår byggledare Leif. En otrolig mängd ritningar gicks igenom och en hel del värdefulla tips gavs avseende allt från målerier till grovplanering av tomt. Allt gick även här smidigt och Leif verkar klockren.

Inflyttningen är nu mer eller mindre spikad till vecka 39, vi fick även tider för leverans av kakel, klinker och badrumsinredning så att ta näste steg och beställa detta är nu förberett.

Eftermiddagen spenderades sedan växelvis i telefonmöten med jobbet, mailande via mobilen och tittande på kakel/klinker

 

 

 

2008-02-04

Fabriksbesök

Blev så inspirerade av en annan blogg på Myresjöhus hus-blogg där de berättade att de varit på besök i husfabriken i Myresjö och fått sett när delar av sitt hus tillverkades. Det tyckte vi lät fantastiskt kul och kontaktade genast vår säljare. Han bokade gärna in oss för visning sa han men talade också om att det inte går att garantera att vi får se just vårt hus byggas. Kan vara svårt att pricka in exakt rätt tidpunkt. Men det gör ju inget - bara att åka dit och titta ska bli jättespännande. Vet vem - blir troligen första och enda gången man tar en semesterdag får att åka till orten Myresjö :-).

 

2008-01-12

Rätt årstid för att grubbla på utebelysning

Idag har vi tagit tjuren vid hornen och verkligen satt oss ner och funderat över hur vi vill ha fasadbeslyningen på huset. Det är inte helt enkelt - man vill ju att det ska vara upplyst så att det både är snyggt och praktiskt, men samtidigt får det ju inte bli för mycket heller. Man vill ju inte att det ska se ut som en cirkus! Vi satte oss ner med en kopia på husritningarna och skissade ut lite olika placeringar. När mörkret föll tog vi och åkte ut till området i Bunkeflostrand där Myresjöhus har sitt visningshus och samlade lite inspiration. Fick lite nya idéer och bekräftade en del gamla. Vi är iallafall hyfsat säkra på vilken typ av lampor vi vill ha. En blandning av inbyggda spotar i taket och väggarmatur som ser ut så här ungefär. Vi har tänkt oss både dubbelriktade och enkelriktade.

På Crawfords hemsida (garageportar) har vi även sett en snygg belysningsvariant där de har satt in spotar direkt över garageporten. Det är också snyggt tycker vi.

2007-12-22

Lite tur i ränte-lotteriet

Gött! Vi hade åtminstone lite tur i det stora ränte-lotteriet. Från det att vi träffade banken den 18:e tills dess att alla papper hann bli underskrivna och lånet verkligen blev upplagt så hann räntan på vårt tomt-lån att sjunka med 0,16 procentenheter!! Inte så dumt. God Jul till er alla förresten!

 

 

2007-12-18

Svettig dag på banken

För några dagar sedan fick vi brev från Myresjö Mark om att det var dags att kontakta banken för låneuppläggning och betalning av tomten. Det visade sig vara snabba pix som gällde för tomtfakturan skulle vara betald 14 dagar efter det att de hade skrivit brevet. Lyckades inte få till en tid som passade oss alla att träffa banken förrän idag men förhoppningsvis hinner fakturan betalas i tid iallafall.

Idag har vi alltså suttit ner med banken för att fixa dels själva lånet för tomten (där 90% sätts i ett bottenlån direkt) och dels starta upp själva byggnadskreditivet som ska användas under själva byggandet. Och så lite vånda inför att fatta ett bra beslut i detta lotteri av bostadsräntor - binda räntan eller inte, och i så fall hur länge?

Helt plötsligt blev allt så väldigt verkligt när det var dags att sätta sin signatur på Kontraktet med stort K. Förvisso har vi ju studielån bägge två men något riktigt banklån har vi aldrig haft förut. Väldigt spännande.

 

 

2007-11-12

Bygglovet klart

Idag väntade det färdiga bygglovet från Kävlinge kommun i brevlådan. Himla kul. Det har gått överraskande fort med tanke på att man har läst om långa väntetider i tidningen. Dessutom hade ju bygglovsarkitekten synpunkter på garagehöjden vilket också borde ha gjort att det tog lite extra tid. Det verkar dock som att han har fått in godkännanden från våra grannar nu eftersom bygglovet som sagt är godkänt. 

 

 

2007-11-05

Köpehandlingar på tomten

Sådär, ja. Nu är köpehandlingarna för tomten underskrivna och den slutliga beställningen är helt klar. Det innebär att tomten är vår från och med 1 februari 2008.

 

 

2007-10-27

Preliminära datum

Så har dock alla hjul rullat ett varv och slutritningen är klar, den kommer snart läggas upp. Likaså har vi fått byggstart- och inflyttningsveckor, om än preliminära.

Byggstarten skall vara vecka 15 och inflyttningen är satt till vecka 39. Vi förlorar 4 veckor på grund av semestern. Den enda fördelen till detta är att i september lär det inte vara så mycket slagsmål om att få semesterledigt för att fixa trädgården.

I dagarna har det även varit en massa diskussioner i tidningar och tv om en priskrasch på hus samt höjda räntor. Alla tycker till i denna fråga men förhoppningsvis hinner det lugna ner sig. Problemet är väl om banken gör en ny värdering av huset baserat på krasch ryktena och kommer fram till ett lägre värde och därmed förändringar i låneansökningarna.

 

2007-10-10

Slutbeställning - del 2

Svaren på frågorna vi hade efter vårt möte på Myresjöhus fick vi redan dagen efter. Därefter har vi funderat (och varit på mässa) och nu har även våra sista justeringat hittat in i slutbeställningsdokumentet. Vi har fått de justerade köksritningarna och vi har fått husritningarna med våra ändringar inritade. This is it - nu ska allting skrivas på och vi lovar och svär att vi inte ska ändra något mer. Det känns extremt pirrigt.

Nu väntar vi bara på att få beskedet från fabriken hur lång leveranstid det kommer att bli och kanske till och med ett inflyttningsdatum.

 

 

2007-10-07

Inspirationen flödar

Har tillbringat helgen i Stockholm med att gå både på designutställningen CasaCor och Villa- mässan ute i Älvsjö. Snacka om att våra ben och fötter fått lida - så mycket att se på så kort tid! CasaCor var lite kul att se även om det kanske inte gav några konkreta inredningstips för vår del. Lite väl konstnärligt kanske. På villamässan var det ju dock lite mer realistiska saker som gav inspiration - kranar, strömbrytare, vattenbrunnar m.m.

 

 

2007-10-01

Slutbeställning - försök 1

Idag har vi varit hos Myresjö och träffat vår säljare för att gå igenom alla detaljer kring huset för att sätta ihop slutbeställningen. Även om vi hade förberett oss ordentligt genom att ägna helgen åt att gå igenom listan och stöta och blöta alla alternativ i förväg så var det inget som gick på en kvart precis. Det var mycket att gå igenom och det är ju såklart superviktigt att allt blir rätt.

Vår säljare är verkligen superduktig och har stenkoll på allt. Är det något han inte vet så tar han reda på det. Vi kunde inte bli riktigt klara med slutbeställningen eftersom det dök upp ett par grejer under tiden vi var där som han behövde kolla upp åt oss. Fortsättning följer alltså när det gäller slutbeställningen.

 

 

2007-09-30

Gult är inte alls fult

Alla dessa val! Denna beslutsångest! Dagens tema är fasadfärg. Vi har länge haft både vitt och gult som alternativ, men fatta hur många olika versioner av vitt och gult det finns!!! Jag har haft gult som min favorit och efter långvarigt övertygande fått Johan att gå med på det, även om han spanat in ett vitt hus i Veberöd som han gillade. Jag hade spanat in ett gult hus i samma område (Myresjös byggområde Lökadal) som jag tycker är supersnyggt. Vi har cirkulerat i det området många gånger och idag när vi var där för att faktiskt knacka på i huset och fråga ägarna om fasadfärgen så visade det sig att de inte var hemma. Snopet. Som tur var hade vi dock en färgkarta med oss som vi stod och jämförde med huset. Grannarna i området måste ha tyckt vi var ytterst suspekta.

 

 

2007-10-25

Köksritningarna klara

Idag fick vi köksritningarna som HTH-konsulten ritat upp efter våra önskemål. Det ser riktigt bra ut! Vad som däremot är lite trist är att våra ändringar resulterade i en ganska hög merkostnad. Köket i standardförfarandet innehöll i princip bara skåp och känns lite gammaldags. Dessutom gillar vi konceptet att ha stora rymliga lådor istället så att man enkelt kan komma åt även det som är längst bak. Sedan har vi även valt att ha en annan bänkskiva än standard och ha överskåpen i fullhöjd ända upp till tak. En sak som vi diskuterade under vårt möte med konsulten men bestämde oss för att återkomma om var att utöka bänkskivan på köksön lite så att man kan sitta där. Det har vi bestämt oss för nu, så det tillägget måste göras på ritningarna.    

 

 

2007-09-23

Byggbranschen byter fasad

I dagens Sydsvenskan handlade det återigen om putsade fasader. Det här gången hade man skickat frågan Vad anser ni om “cellplastmetoden”? till nio olika byggbolag, däribland Myresjöhus. För att sammanfatta kort svarade de flesta att de inte hade några problem och att man inte använde den debatterade metoden (längre). I princip alla kör med luftspalt nu, med några undantag. Som tur är tillhörde Myresjöhus de som gått över till att ha luftspalt. Nu kan jag sova lite lugnare….

 


2007-09-21

Fortsättningen på bygglovsgrejen

Vår säljare på Myresjöhus har pratat med bygglovshandläggaren idag och tydligen rett ut problemet. Takkåpan på huset (som är lika hög som de andra i kvarterets) var tydligen ok efter lite funderande, men garaget är fortfarande 20 cm för högt enligt detaljplanen. Argumentet att kvarterets andra hus har exakt likadana bet tydligen inte, men det hela kan tydligen lösas om alla grannarna samtycker till att vi avviker från detaljplanen. Dessutom framkom det att han hade synpunkter på vårt badrumsfönster. Han gillade inte idén på ett runt fönster där. Vi får väl fundera på det lite.

 

 

2007-09-20

Granskningsbrev

Fick igår ett oroväckande brev i posten från Kävlinge kommun. Bygglovsarkitekten som granskar vårt ärende har synpunkter på byggnadshöjden. Brevet är inte helt glasklart för noviser som oss, men det verkar som att han tycker att både huset och  garaget är för högt. Låter lite märkligt med tanke på att grannhusen som också är 1,5-plans har samma höjd både på hus och garage. Vi har kontaktat vår Myresjöhus säljare och gett honom en kopia på brevet så får han prata med handläggaren. Det ska bli intressant att se vad de kommer fram till.



 

2007-09-16

Trädgårdsplanering

Sandra fick en bok som heter “Konsten att planera och anlägga trädgård” i födelsedagspresent och har tillbringat helgen med att skissa på olika trädgårdsvarianter. Buskar, träd, uteplatser, stenläggning och gräsmatta. Ser trevligt ut, men det lär ju ta ett tag innan trädgården verkligen ser ut sådär - steg ett är ju att få upp ett hus på den där lerhögen.

 

 

2007-09-13

Köksplanering

Idag träffade vi Myresjöhus konsult från HTH-världen. Trots att vi kom försent och hade lyckats glömma en av våra skisser hemma så gick vi ändå därifrån väldigt nöjda. Tillsammans gick vi genom köket steg för steg - vi berättade hur vi själva hade tänkt och konsulten kom med synpunkter och ritade upp köksskissen i sin dator under tiden. Det gjorde att vi kunde se slutresultatet växa fram ganska bra. Vi hade själva gjort ett försök med IKEAs köksplaneringsverktyg hemma, men det blev inte riktigt bra för måtten stämde inte riktigt överens med HTHs kök. Vi hade haft några problemområden där vi inte kommit fram till något riktigt bra hemma, men konsulten kom med förslag som kändes väldigt bra. Vi specificerade vilka luckor vi vill ha, vilka handtag och även vilken fläktkåpa. Nu väntar vi på att konsulten ska leverera de färdiga ritningarna med alla detaljer inritade och att vår säljare på Myresjöhus sedan ska komma med domen över hur mycket vi behöver lägga till själva på grund av ändringarna. Spännande…..

 

 

2007-09-09

Förbereda ett konsultmöte

Som konsult har man ju haft en del möten med kunder, men för första gången skall vi förbereda oss för att möta en konsult i en kundroll, en HTH-konsult.

Vi har redan varit runt och tittat på HTH i såväl Malmö som Lund och tack vare försäljaren i Lund fått en del nya tankar vad det gäller bänkskivorna. I helgen har också HTH katalogerna kollats lite extra och vi har funderat en hel del på hur vi vill ha det hela.

Innan vi ritade vårat eget utgångsförslag så började vi att fundera på vad vi ville ha i lådor, skåp, skåp med glasdörr och utdragsskåp. Efter att ha fått en liten bild av vad som bäst bör placeras vart började vi fundera på vad som bör vara nära respektive inte behövs vid spis, diskmasin, köksön och den yta som inte kommer vara arbetsyta. En viktig del av våra planer innebär även en flytt av diskmaskin och diskbänk lite till vänster så att det är möjligt att öppna de skåp som finns på höger sida samtidigt som diskmaskinen är öppen.

Med dessa två listor som mall började vi sedan rita ut vad som skulle finnas var och vi har nu en (som vi tycker) bra grundidé att utgå från vid diskussionerna med konsulten. Vår förhoppning är att våra idéer tillsammans med hans kunskap skall kunna optimera köket så att det verkligen skall passa oss.

 

 

2007-09-08

Fusk = Fuktproblem?

Att läsa Sydsvenskans husdel på söndagar har den senaste tiden varit hemskt. Varje gång man öppnar tidningen har det stått något om den moderna byggtekniken att lägga putsfasad på isolerskiva - och en mängd problem kopplat till detta. Vi har läst artiklar som “Därför trivs algerna på tunn puts “, “Byggmetod riskfylld” och “Hur många har sett ett stenhus mögla”. Självklart blir man nervös men efter diskussioner så har vi blivit försäkrade att den luftspalt som Myresjöhus använder skall vara tillräcklig för att slippa dessa problem.

Vi håller dock ögonen öppna och letar med ljus och lykta efter mer info om detta då det just nu känns som den största problemfaktorn i det långa loppet.

 

 

2007-09-01

Istället för Bruce; en jäkla massa klinker

Efter att återigen misslyckats att få tag på Springsteen biljetter, biljetterna tog slut på mindre än en timme (faktiskt långsammare än sist då de var slut på 25 minuter), så får jag trösta mig med att skriva lite om vårat besök i kakel/klinker butiken igår. Det tillsammans med en konsert DVD, “Hammersmith Odeon London 1975″, får mig iaf på lite bättre humör.

Sandra har sedan länge förklarat sin flerstegsplan för att hitta kakel/klinker och efter att ha läst grannarnas bloggar så verkar det inte bara vara svårt att hitta rätt utan även ibland svårt att få det levererat i tid. Flerstegsraketen går ut på att först besöka butiken och sortera ut allt som kan anses möjligt, nästa steg är att fundera över dessa innan man besöker butiken igen för att titta igenom sortimentet. Vid detta andra besök tar man bort de som man efter sitt återbesök inte är riktigt så snygga som man mindes dem.

Visst det tar tid men efter detta första besök så förstår jag att det är behövligt, det finns så otroligt mycket variationer och vi skall ha väldigt mycket, 2 badrum, 1 tvättstuga samt hall och kök. En stor miss finns dock i planen, sortimentet utökas konstant, vid varje besök lär det finnas nyheter man skall ta ställning till.

En installation vi fastnade för var ett vitt och grått badrum.Detta skulle kunna vara en bra ide för det mindre badrummet; med lite förändringar förstås.

Att komma på hur det stora badrummet skulle se ut visade sig vara mycket svårare, men ljusa färger utan för mycket extrema kombinationer är nog något vi kommer sträva efter.

Till tvättstugan hittade vi två varianter som kan vara av intresse.

 

Svårt att se skillnad på dessa bilder men den vänstra är lite mera blå i tonen än den vänstra.

Till golvet i hall och kök är vi ute efter större plattor men där har vi just nu alldeles för många favoriter så att lägga upp dessa blir mest rörigt.

Nytt försök till Springsteen biljetter på måndag, Köpenhamn, och snart dags för tur 2 till kakelvaruhuset

 

 

2007-08-30

Ritningar och bygglovsansökningar

Idag  kom ritningarna och bygglovsansökningarna med posten. Ritningarna hade vissa fel som skall fixas till men säljaren hade redan uppmärksammat dessa och bad oss skicka in ansökan så att resterande saker istället kan lösas via kompletteringar.

Ska bli spännande att se hur lång tid det tar att få igenom ansökningen, förhoppningsvis kommer det inte att finnas anmärkningar på ritningarna.

 

 

2007-08-27

Ideer från Trelleborg

På leva bo området i Trelleborg hittade vi ett antal ideer som vi fastnade för, vi lät vår “pressfotograf” ta bilder och nu i veckan fick vi de skickade via mail.

Götenehus hade otroligt snygga ljusarrangemang och bland annat fanns dessa snygga spotlights som skulle passa kanonbra i trappan.

Eftersom vi funderat på att stenlägga “innergården” på framsidan skulle en stentrappa passa bäst. Vi såg en snygg sådan på området, enkel men ändå snygg halvcirkel .

Myresjöhus hade en kanonfin altan, eller egentligen är det väl gången till altanen som är snygg och väldigt annorlunda. Lite orealistisk dock för oss eftersom den fina sanden säkert skulle locka katterna mer än kattlådan inomhus. Den nedsänkta trägången är dock kanonfin och kanske kan man använda lite av iden.

 

 

2007-08-19

Tankar kring en tom tomt

Bilden ovan visar i princip hela tomten, det som saknas är det som befinner sig bakom vallen. Bredvid grannens garage kommer vårat garage att placeras, vårat kommer dock att bli lite längre. Där den blå vagnen står kommer en stenlagd uppfart läggas.

Ungefär här kommer entren att bli, det blir en lite naturlig innergård eftersom vi har 2 vingar ut på huset. Även här kommer vi stenlägga och tanken är att det på vänster sida kommer vara en bänk och på höger sida en liten enkel springbrunn av sten. En perfekt plats att njuta av morgonkaffet och morgonsolen.

Grushögen kommer vara ungefär den plats där grillen kommer stå  Ett trädäck är första prio för baksidan så man kan njuta av sommaren trots en nysådd gräsmatta. Dock lär det inte ske det första året utan får bli sommar #2 projektet. Stenläggningen lär bli högsta prio.

 

 

2007-08-16

Trelleborg Leva & Bo 2007

Just nu pågår utställningar i Trelleborg där hustillverkare visar upp sig. Efter att ha besökt mområdet är jag chockad över hur många hustillverkare som har utställningshus, just det utställningshus, som har så otroligt mycket slarvfel. Man blir lite rädd och tankar kommer om hustillverkare slarvar så mycket på ett hus som skall visas upp på en stor mässa under 2 veckor hur mycket slarvas det inte då i ett hus som inte skall visas upp utan går till kund?

Trots att flertalet hustillverkare hade så slarviga byggen fick vi en hel del idéer om färger, kakel, ljussättningar och planlösningar. Bland annat hade Götenehus anlitat en proffesionell ljussättare som hade använt en massa roliga lösningar på ljus. En av dessa var snygga neråtriktade spottar som vi skall försöka använda i trappen. I Myresjöhus ena hus fanns ett kök som använde de luckor vi har tittat på tillsammans med aluminium paketet så vi fick se det hela tillsammans och blev mycket nöjda av hur det såg ut.

 

 

2007-07-26 

Banker

En fördel med att ha så gott om tid innan huset skall byggas är att man kan “fönstershoppa” lite bland bankerna. Kolla runt vilka som har mest att erbjuda i fråga om räntor försäkringar och annat.

Vi har tidigare skapat lånelöften från de flesta banker via nätet för att se hur deras räntor och grundvillkor ser ut. Efter det har vi varit på möte hos handelsbanken och skall idag till Swedbank.

Visst är ränta viktig. det är ju ett mått på vad vårt boende kommer kosta, men det finns så  mycket mer att bedöma som t.ex. låneskydd, personligt bemötande och eventuella övriga tjänster som kan ges.

Får se vad som sägs idag, kanske kan dom matcha handelsbankens erbjudande.

 

 

2007-07-23

Förevisning av tomt

I helgen har mina föräldrar varit nere och hälsat på och en rundtur på tomten var inplanerad. Tomten ser ganska tom och ödslig tillsammans med de nästan färdiga grannhusen. Märkena i hörnen av kortet är på grund av att pappa råkat ha ”solskyddet” snett på kameran.

Efter att ha tittat runt och mätt litegrann, samt smygtittat lite på grannarnas byggen så drog vi vidare till Myresjöhus bygge i Veberöd och tittade på husfärger samt stenläggningar.

Man skulle nästan kunna tro att Veberödsbygget varit sponsrat av ett stenföretag vissa har stenlagt hela framsidan, något som blir lite väl mycket.

Men vissa idéer kan man iaf få och vi börjar bli väldigt säkra på hur vi skall göra på framsidan. Dock lär det bli en hel del sten även för oss eftersom det blir en väldigt stor uppfart till garaget.

 


2007-07-08 

3D modell av tomten

För att undersöka hur hus, garage och grannar kommer påverka tomtens solchans så byggde jag idag en 3d modell av tomten i SketchUp.

Modellen visade att vår altan kommer ha härliga eftermiddag och kvälls sol. Hoppas nu de värden vi plockat från google earth stämmer.

Bilden nedan är hur skuggorna kommer ligga på framsidan 15:30 den 24/7

Solen kommer att börja skugga vid dörren, men det kan vi nog överleva.

Samma tid på baksidan kommer vi att ha en lite skuggrand vid husets väg, men den komer att sakta försvinna i td till att det är dags att börja grilla 

Längst ner på tomten kommer vi att ha sol oavsett hus, garage och grannar. Enbart eventuella träd kommer att skugga där.

 

 

2007-07-05 

Handpenning

Idag betalade vi in handpenningen så nu är vi fast. Det var med stor sannolikhet vår näst dyraste faktura någonsin, bröllopsfakturan var ett rejält strå vassare. Nästa stora grej är att godkänna och skicka in ritningar för byggnadslovet och det kommer att ske under den närmaste månaden, på grund av semester tid lär det väl dröja lite mer än den vecka som var påtalad från början.

Planeringen går dock konstant vidare, vi försöker planera rum för rum så att vi har bra koll på vad vi vill ha innan nästa möte med säljaren. Klädkammaren är redan planerad och klar samt loungen, nästa steg är kontoret. I helgen var vi på IKEA och fick en hel del ideér som vi kan spinna vidare på.

 

 

2007-06-30

Och så hade vi ett badkar…

Imorse ringde Sandras bror och berättade att han hade hade en bekant som ville bli av med ett hörnbadkar. Frågorna dök då upp, var ställer man ett hörnbadkar i 1 år? Att förvara på Shurgard kostar i princip lika mycket som att köpa ett nytt.

Efter lite efterforskning lyckades vi få tag på gratis förvaring via kontakter, återigen med hjälp av Sandras bror, så det blev en kort promenad till Fersens väg för att kika på badkar.

Väl på plats kom vi fram till att badkaret nog skulle passa oss bra, iaf till att börja med så 5 minuter efter att vi sett det började vi fixa fram en bil at hämta det med, återigen stiger Sandras bror fram som en räddare och svänger 30minuter senare upp med en liten lastbil.

Badkaret, ett Gustavsberg Marbella, dock utan massage, var ett välkommet tillskott.

Så nu har vi ett badkar som bara väntar på att bli insatt i ett hus.

 

 

2007-06-27

Öresund

Huset vi har valt är ett 1,5-plans hus som heter Öresund.

Det vi fastnade för var framförallt sovrummet med tillhörande klädkammare, de stora sovrummen samt kontoret. Enlite annorlunda modell som kommer bryta ut bland de övriga husen.

Planlösningen skall behållas i princip som originalet, ändringar är bland anat att vi öppnar upp till taknock i kontor samt i utbyggnaden i vardagsrummet, “Loungen” :-). Vi kommer även ändra en del fönsterplaceringar samt storlekar. samt lägga till en glasdörr ut på baksidan.

På ovanvåningen är det enbart förändringar i fönster, i alla fall vad vi kommit på än så länge.

Till detta kommer ett garage med förråd.

 

2007-06-24 

En ny start på en blog…

Vi har äntligen hittat ny bostad efter några års letande, eller i alla fall en tomt där det om ett år skall finnas en bostad.

För ca 4 veckor sedan hittade Sandra lediga tomter i Kävlinge gryet på Myresjöhus hemsida och vi började undersöka.  Vi kontrollerade vädersträck, sol, möjliga uteplatser, intilliggande byggnadsplaner samt började titta på husutbudet. Tomten var dock inte ideal enligt det man har hört, vi skulle få en tomt norr om huset något som enligt många är ett stort no-no.

Efter långa funderingar på om vädersträck så kom vi fram till att en altan används mest på eftermiddag/kväll, njuta av förmiddagssol får man göra genom fönstret på jobbet, så att få en uteplats i nordvästlig riktning skulle nog fungera bra. Hoppas vi inte resonerade fel i detta, skulle vara hemskt att ha en uteplats/tomt i konstant skugga.

Efter att ha undersökt tomten ett flertal gånger hittat huset som passade och pratat med säljaren som gav ett väldigt proffsigt intryck hade vi lyckats få ihop all info som krävdes för att kunna fatta beslut.

Långa diskussioner med en massa om och men följde men resultatet av alla diskussioner var ändå detsamma. Dags att slå till…

Onsdagen den  20 juni slog vi då till och skrev på och avslutad kvällen på Stadion och såg Elton John. Trots den härliga musiken dök hela tiden tankar iväg på kakel, köksinredningar, trädgårdsplanering etc. Svårt att fokusera med så stora planer på gång, hur man skall klara ett helt år är just nu lite svårt att förstå.

Bloggen kommer innehålla såväl problem som ideér och vara ett sätt att hålla släkt och vänner uppdaterade så de vet när de skall dyka upp och hjälpa till samt så att vi kanske kan få tips, ideér och lösningar på problem från andra via kommentarer.