Sveriges ängsmark har minskat under större delen av 1900-talet, främst genom omställningen till ett mer storskaligt jord- och skogsbruk. Ängar har blivit åkermark, skogsmark eller bostadsområden. Vi har säkerligen byggt ett och annat hus på ängsmark.
Många ängar växer också igen när de inte sköts om längre. En traditionell kräver bara slåtter på sensommaren, och att allt hö då tas bort. På så vis skapas en mager och näringsfattig plats där många olika växter kan trivas tillsammans, där ingen särskild växt gynnas mer än någon annan och tar över.
En äng har en rik biologisk mångfald, inte minst för att många olika insekter och fåglar hittar hem här. Till exempel är blommande ängar superviktiga för pollinerare som bin, humlor och fjärilar. Bristen på ängsmark är en anledning till att många pollinerande insekter har det så svårt, enligt WWF riskerar 500 svenska arter faktiskt att dö ut.
Och även om vi är fullt medvetna om att vi inte kan rädda situationen på egen hand vill vi ändå dra ett strå till stacken. Ingen kan ju göra allt, men alla kan göra något.
Hållbarhet är en naturlig del av vår vardag här på Myresjöhus. Dels i det större koncernperspektivet inom OBOS – men vi har också en förkärlek för hållbarhet i praktiken. Så när idén om att satsa på ängsmark vid våra visningshus dök upp var steget inte långt till handling. Som de rediga smålänningar vi är gillar vi att göra något åt saken. Att en blommande äng dessutom är vacker att se på är ju heller ingen nackdel.
Kanske tänker du att några små ängsplättar inte spelar någon roll i det stora hela? Och att en trädgårdsäng är lite annorlunda än naturlig ängsmark som tagit lång tid på sig att bli sig själv? Visst är det så, men en trädgårdsäng är ändå klart värdefull i sin egen rätt. För i en värld där det går utför med den biologiska mångfalden räknas varje liten insats.
I Sverige idag finns över 2 miljoner trädgårdar, och om vi leker med tanken att alla villaägare skaffar 1 kvadratmeter äng – då skulle vi få ett tillskott på 400 fotbollsplaner äng. Det tål allt att tänkas på, eller hur?