Husets öppna planlösning drar full nytta av de stora ljusinsläppen, så att interiören känns rymlig och behaglig. Bad och kök är navet i planlösningen.
Kökets högskåp blir naturliga rumsavgränsare som delar av tillräckligt mycket för att skapa rumsupplevelse. Till huset finns och den kopplade gästdelen bestående av två sovrum med egen bad och toalett. Perfekt för gäster, de äldre barnen som vill ha avskildhet, eller för uthyrning.
Planlösning 1 av 4
Katalogplanlösning
Planlösning 2 av 4
Planlösning i utgångsstandard.
Planlösning 3 av 4
Planlösning 4 av 4
1 av 4
2 av 4
3 av 4
4 av 4
Var har du ditt hämta-andan-ställe? Alldeles runt knuten? Kanske finns det en kort promenad bort, vid vattnet eller på en strandäng? Kanske är det mer en känsla än en plats. Sådant spelar mindre roll så länge man vet var stället finns och hur man hittar dit. Här kan du njuta av din alldeles egen paus.
Med ett sparsmakat formspråk är detta ett stilrent hus med modern känsla. Funktionella lösningar ger möjlighet till såväl umgänge som avskilt boende för till exempel tonårsbarnen.
Husets två delar hålls samman av ett tak som även täcker det uterum vars sidor du enkelt öppnar upp helt och håller. Så får du mesta möjliga kontakt med naturen när vädret är, och kan fortsätta utnyttja rummet till fullo även när du vill stanna inomhus.
Huset har ett åstak och dess bakre långsida, den som vetter mot naturen, är högre än framsidan. Detta utnyttjas till fullo med stora glaspartier som gör att du alltid påminns om de vackra vyer du har bara ett par steg utanför dörren.
När du väljer fritidshus från Myresjöhus hittar du hus i tre olika kategorier. Förutom Stjärnfall x Kust, som du kan läsa om på den här sidan, kan du även utforska Stjärnfall x Skog och Stjärnfall x Fjäll.
Vi kan hjälpa dig bättre om du berättar för oss i vilken kommun du vill bygga.