Välkommen till framtidens husfabrik

Kanske har du hört att vi bygger en helt ny husfabrik i Myresjö? Här får du följa med bakom kulisserna och se hur detta spännande projekt växer fram.

För att bygga fabriken tar vi hjälp av våra vänner på GBJ Bygg som vi även samarbetat med tidigare. Självklart bygger de med totalentreprenad, vad annars? När fabriken står klar ska mängder av nya maskiner installeras och all personal ska utbildas grundligt innan det första huset kan produceras. Vi beräknar att det kommer ske mot slutet av 2027, vilket passande nog är samma år som Myresjöhus firar sitt hundraårsjubileum.

Nya fabriken i siffror

31.000 kvadratmeter

Så stor blir den nya fabriken – det motsvarar 248 stycken Smart 125!

3,2 mil

Det är den sammanlagda längden på de 2543 betongpålar som krävts för att fabriken ska stå stadigt.

10 minuter

En ny produktionslina kan producera en yttervägg var tionde minut. Idag tar samma moment 25 minuter.

3 minuter

Med en helt ny automatiserad takstolslina kommer det gå så snabbt att göra en takstol.

100% fler hus

I nya fabriken kommer vi kunna bygga dubbelt så många hus på samma tid, jämfört med idag.

Håkan Thunberg Säljare, Myresjöhus

Beställ vår katalog

I brevlådan inom några dagar

Att bygga på vårt industriella vis har redan idag stora fördelar. Men i den nya fabriken förfinas fördelarna så mycket mer, med nya maskiner och nya metoder. Ett jättestort tekniksprång, som händer just i detta nu.

Så, hur kommer framtidens husfabrik att se ut? Vilka fördelar kan vi räkna med i framtiden? Och varför gör vi allt detta? Vi låter projektdirektör Peter Stenfelt och Myresjöhus tekniska chef Mathias Karlstad berätta.

Läs mer

En viktig anledning till att bygga en ny husfabrik handlar om att göra oss redo för framtidens krav på ett hållbart husbyggande. Både när det gäller klimat och miljö – och hur det är att jobba i husfabriken.

Samtidigt som vi ska fortsätta att bygga med hög kvalitet till konkurrenskraftiga priser ska vi kunna göra det mer hållbart, i en ännu bättre arbetsmiljö – och med nya möjligheter att utvecklas på jobbet. Fabrikschef Tobias Jansson och hållbarhetschef Carl-Johan Sigfridsson förklarar hur.

Läs mer

Hej!

Berätta för oss i vilken kommun du vill bygga. Vi kommer anpassa webbplatsen till din valda kommun för att förenkla för dig.